Solidaritate creștină la comemorarea sfinților martiri
care și-a jertfit viața pe timpul genocidului armean
Vineri 16 mai 2025 Preasfințitul Părinte Ioan Casian a participat la comemorarea sfinților martiri care s-au jertfit pentru credință și țară în timpul genocidului armean. Ierarhul român a răspuns invitației Episcopului Abgar Hovakimyan, primatul Episcopiei Armene a Canadei.
Slujba a avut loc în Catedrala catolică Notre Dame din Ottawa.
Au mai participant la eveniment Arhiepiscopul romano-catolic de Ottawa – Cornwall, Marcel Damphousse (gazdă a evenimentului), Nunțiul apostolic arhiepiscopul Ivan Jurkovic, episcopul vicar Yvan Mathieu și Ambasadoarea extraordinară și plinpotențiară, dna. Anahit Harutyunyan. Au mai fost prezenți preoți din mai multe jurisdicții și confesiuni creștine: ortodoxă română (Protopop Grigorie Țăpuc), greacă, romano-catolică, armeană, coptă, etiopiană precum și mulți credincioși.
Au fost rostite rugăciuni, imne și cântări speciale dedicate acestui moment. Evenimentul a fost organizat în cinstea comemorării a 110 ani de la genocidul armean.
În scrisoarea de răspuns Preasfințitului Episcop Ioan Casian a spus:
“ Tragedia profundă îndurată de poporul armean ne amintește nouă tuturor că o astfel de suferință poate apărea oriunde și oricând. Trăim într-o lume deja împovărată de greutăți. Fără vigilență creștină, cultivarea virtuții, o viață de rugăciune și o căutare autentică a dreptății, păcii, adevărului, demnității, unității și iubirii, nu vom putea construi o societate în conformitate cu planul divin al lui Dumnezeu.
Fie ca Dumnezeu să ne dăruiască puterea, răbdarea, rezistența, credința și dragostea de a lucra pentru o lume mai dreaptă, unită și pașnică și de a împlini voia Lui sfântă în viețile noastre.”
La sfârșitul evenimentului a avut loc o scurtă recepție în cadrul căreia cei prezenți au putut vorbi și au putut să se cunoască.








